Obecnie znajdziemy wiele preparatów i suplementów zarówno w postaci tabletek, kapsułek jak i magnez w płynie do użytku zewnętrznego. Suplementy są obecnie najbardziej rozpowszechnioną metodą uzupełniania niedoboru magnezu. Niestety często bywa tak, że nasza wiedza o przyswajaniu minerałów ogranicza się do wiary w skuteczność preparatów reklamowanych w mediach – połknij i bądź zdrów! Kropla Relaksu poleca jednak przyjmować magnez transdermalnie czyli przez skórę.
Suplementy doustne od płynnego magnezu różnią się przede wszystkim rodzajem związku magnezu, oraz skutecznością jego wchłaniania. Rodzaj związku ma tu ogromne znaczenie. Organiczne związki magnezu przyswajają się lepiej drogą doustną, przykładem może być cytrynian magnezu, niż te nieorganiczne- z powodzeniem stosowane na skórę np. chlorki, czy siarczany magnezu. Pierwiastek jakim jest magnez (Mg) jest trudno przyswajalny przez nasz organizm pod wieloma względami. Sa to głównie ograniczenia związane z wchłanianiem z jelita cienkiego. Wchłanianie magnezu następuje równocześnie z wchłanianiem wody. Generalnie jednak Mg2+ uznawany jest za trudno przyswajalny jon. Wchłaniany jest on w jelicie cienkim i okrężnicy odbywa się to na zasadzie ułatwionej dyfuzji. Podczas podaży 300 mg magnezu jedynie 130 mg jest wchłaniane. Równocześnie z ilości ustrojowej wynoszącej 5 g, do światła jelita przechodzi około 30 mg magnezu, w związku z tym z kałem wydalane jest blisko 200 mg tego pierwiastka. Porcja 2 g przesączana jest w nerkach i zwrotnie w nerkach wchłania się ponad 90% Mg2+. Reasumując z moczem wydalane jest 100 mg magnezu na dobę. Z powyższych danych wynika, iż homeostaza tego makroelementu w organizmie zależy przede wszystkim od trzech organów: jelita cienkiego, gdzie wchłaniany jest jon Mg 2+, kości, które stanowią główny rezerwuar magnezu, oraz nerek – odpowiedzialnych za jego wydalanie. Bardzo ciekawa i ważna informacja : mniejsza zawartość tego pierwiastka w diecie zwiększa jego wchłanianie w jelicie. Normalnie 30 – 50% magnezu z pożywienia jest wchłaniane w jelicie (przy diecie dostarczającej 500 – 600 mg magnezu). W przypadku jednak, gdy zawartość w diecie jest niska (na poziomie 20 – 30 mg), jego adsorpcja na poziomie jelita wzrasta nawet do 80%. Czyli, jeśli mamy dietę ubogą w minerały odzyskujemy więcej Mg, niż odzyskamy przy spożywaniu pełnej dawki dobowej. Wpływ na proces przyswajania magnezu mają również proporcje między wapniem, fosforem i potasem. Obecność substancji działających antagonistycznie także odgrywa dużą rolę. Czynnikami zmniejszającymi biodostępność magnezu są np. duże ilości wapnia, białka, tłuszcze, szczawiany, fityniany, siarczany, fluor czy też metale ciężkie. Natomiast do zwiększonego wydalania magnezu z moczem może dojść w przypadku stosowania leków moczopędnych.
Terapeutyczny magnez do użytku zewnętrznego Kropla Relaksu jako nieorganiczny związek chlorku magnezu cechuje: wysokie stężenie jonowe, łatwość i szybkość przenikania oraz związane z tym niemalże natychmiastowe działanie. Przyswajalność czystego jonu magnezu jest przede wszystkim szybsza i skuteczniejsza, a poza codziennym uzupełnianiem magnezu możemy też działać kojąco gdy pojawia się dyskomfort układu mięśniowo-szkieletowego. Taki magnez się idealnie sprawdzi dla dzieci od 3 roku życia, przez osoby młode uprawiające sport jak i dla osób starszych zmagających się z problemami takimi jak zwyrodnienia, reumatyzm itp. Skóra jest naszym największym organem i pełni wiele ważnych funkcji życiowych. Poprzez skórę wnikają do organizmu niezbędne do życia produkty i minerały. Na rynku aptecznym funkcjonują farmaceutyki w postaci plastrów naklejanych na skórę np. antykoncepcyjne, antynikotynowe. Substancja czynna powoli przenika wówczas z plastra do organizmu, a zwrotnie przez skórę następuje proces wydalania z organizmu wraz z potem toksyn i produktów przemiany materii takich jak np. mocznik, kwas mlekowy, kreatynina. Odciążeniu ulega więc praca organów wydalniczych tj. wątroba i nerki. Organizm mający deficyt biopierwiastków, przeprowadza reakcje chemiczne, które powodują wnikanie minerałów z roztworów stosowanych na skórę. Jest to proces wymiany jonowej i zachodzi on gdy roztwór stosowany na skórę przekroczy nasze stężenie fizjologiczne wynoszące 0,9 %. Im wyższe stężenie roztworu tym proces ten będzie przebiegał szybciej i będzie bardziej intensywny.
Odpowiedzialne podjęcie decyzji odnośnie wyboru powinno opierać się na naszej wiedzy. Z punktu widzenia pacjenta istotna jest wyłącznie zawartość Mg2+, ze względu na to, iż tylko one są wykorzystywane przez nasz organizm. Mocno eksponowana na opakowaniach zawartość soli mineralnych nie informuje czytającego o wartości danego preparatu. Nie sugerujmy się informacją , że w preparacie jest w jednej tabletce np. 380 mg magnezu. Istotna i ważna informacja to taka która dotyczy ilości samych jonów magnezu Mg2+. Przy wyborze sugerujmy się przede wszystkim rodzajem związku magnezu, wartością jonową preparatu oraz skutecznością jego wchłaniania.
Piśmiennictwo:
-Voets T., Nilius B., Hoefs S., van der Kemp A.W., Droogmans G.,
Bindels R.J., Hoenderop J.G.: TRPM6 forms the Mg2 infl ux channel involved in intestinal and renal Mg2 absorption. J. Biol. Chem. 2004; 279: 19-25.
-Brink E.J., Beynen A.C., Dekker P.R., van Beresteijn E.C., van der Meer R.: Interaction of calcium and phosphate decreases ileal magnesium solubility and apparent magnesium absorption in rats. J. Nutr. 1992; 122: 580-6.
-Behar J.: Effect of calcium on magnesium absorption. Am. J. Physiol. 1975; 229: 1590-5.